TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

Problémy s diakritikou

Diskuse týkající se používání ZWCADu
Projektant
Příspěvky: 12
Registrován: 29 srp 2016, 14:35
Jméno (bez příjmení): Peter

Problémy s diakritikou

Příspěvekod petervalko » 21 dub 2018, 12:50

Potrebujem pracovať vo výkrese vytvorenom v AutoCAD-e. Použité sú bežné textové fonty romanc.shx a romans.shx. Pri zobrazení výkresu sa namiesto písmen Ž, Č, Ň... zobrazí otáznik(?). Pri pokuse napísať nové písmeno s diakritikou sa nenapíše úplne nič. Jediné zúfalé riešenie je prepísať tieto písmená na písmená bez diakritiky, čo mi nepripadá veľmi profesionálne, ba niekedy je to aj nemožné, pretože takýto postup môže úplne zmeniť význam slova: napr. pracovna = práčovňa, či pracovňa? Ďakujem za radu.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Problémy s diakritikou

Příspěvekod JanP » 26 dub 2018, 17:18

Dobrý deň

1. Problem so zobrazovanim znakov
Pokial sa jedna o SHX fonty - treba mat v systeme taky isty SHX font aky bol pouzity pri vytvarani vykresu (rovnaky nazov nic neznamena)
SHX fonty zobrazuju znaky, ktore su v nich definovane. Ak v danom fonte nie je definovane napr pismeno Ľ - tak sa jednoducho nezobrazi
S tým Vám veľmi neporadím... s fontami je skrátka vždy "najlepšia zábava".
...prípadne skúste predefinovať fonty na nejaké vhodné TTF fonty (čo síce vidím nerád, keďže SHX sú pre CAD lepšie - ale keď nie je po ruke iné riešenie... tak čo už)

2. Ostatné spomínané problémy
Váš výkres nebol kreslený v AutoCADe, ale v nejakom inom produkte Autodesku (Revit či niečo podobné). Z uvedeného vyplýva že v ňom ostali rôzne objekty registrivaných aplikácií nazývané aj AEC, proxi, či ARX objekty... ktorých sa tak ľahko nezbavíte a ktoré "vždy len potešia" a vždy "zpríjemnia prácu".
Keď dostanete výkres "z vonku" - prvé čo treba urobioť je dôkladne ho vyčistiť a až potom na ňom pracovať.
Dokonalé vyčistenie výkresu nie je možné vykonať jediným úkonom.
Užívatelia často používajú len príkaz ČISTI (_PURGE) aj to cez dialógový panel - avšak takto použitý _PURGE neodstránie práve spomínané proxi objekty. Treba ho použiť vo forme cez príkazový riadok - viď moje video: https://youtu.be/TAvL5TAWIoE
Okrem toho doporučuje výkres uložiť aj ako blok (_WBLOCK) a prípadne CTRL+C a CTRL+V do novéího výkresu...každý úkon vyčistí niečo, nie však všetko.... sú aj ďalšie postupy ale nič nie je 100%tné

Váš výkres som Vam vsak vycistil v inom programe a posielam Vam ho = vyskusajte s nim pracovat.

Ak sa to bude stale chovat divne - vo vykrese uz na to dovod nie je ziadny = skuste zresetovat profil ZWCADu (Chodte do menu Nastroje-Moznosti- Zalozka profily - a tam kliknite na "Resetovat" resp. "Nastavit vychozi" ...podla toho co tam mate - v kazdej verzii ZWCADu je to nazvane trocha inak)

Snad Vam nieco z toho zaberie ...pripadne mi zajtra niekedy doobeda zatelefonujte ...mozeme to prejst aj telefonicky...

Projektant
Příspěvky: 12
Registrován: 29 srp 2016, 14:35
Jméno (bez příjmení): Peter

Re: Problémy s diakritikou

Příspěvekod petervalko » 27 dub 2018, 12:29

Problém s diakritikou vyriešený takto:
1/ Na webe som našiel a stiahol "české" fonty tu – DOWNLOAD (17 fontov v .zip)
2/ Podľa návodu od Ing. Pajerchina – viewtopic.php?f=6&t=472 som fonty nainštaloval do adreára ...Support
3/ Chvalabohu :oD

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Problémy s diakritikou

Příspěvekod JanP » 27 dub 2018, 12:58

Len malé upozornenie:
Treba si uvedomiť že spomínané fonty majú rovnaký názov ale iný obsah ako štandardné... čo môže prispievať ku chaosu... ale ak nie je iné riešenie, nedá sa samozrejme nič robiť.

Zpět na Technické dotazy ZWCADu



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků