TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

Import rastrových CIT súborov

Diskuse týkající se používání ZWCADu
Návrhář
Příspěvky: 13
Registrován: 12 čer 2014, 14:52
Jméno (bez příjmení): Peter Stano

Import rastrových CIT súborov

Příspěvekod p_stano » 30 led 2019, 12:01

Existuje nejaká možnosť ako importovať rastrové súbory CIT do ZWCADu? CIT je formát rastrového obrázku s georeferenčnými informáciami. Bezproblémovo s ním pracuje Microstation - po jeho vložení do výkresu ako rastrová referencia sa umiestni na presné súradnice, ktoré sú v ňom špecifikované. Dostali sme v tomto formáte od jednej inštitúcie podklady o prehľade sietí a nevieme si s tým poradiť...
Našiel som pre Autocad jednu aplikáciu, ktorá pridáva podporu tohto formátu, ale pre ZWCAD ju neviem nainštalovať: https://www.cadstudio.cz/citin.asp

Existuje prípadne nejaký "workaround"? Vieme nájsť niekoho s Microstation, nech nám to tam popripája, ale neviem či bude možné to potom nejako exportovať do DWG a hlavne - nie je to systémové/trvalé riešenie do budúcnosti.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Import rastrových CIT súborov

Příspěvekod JanP » 06 úno 2019, 11:48

Dobrý deň

Hľadal som nejaké riešenie aj pre ZWCAD - ale doteraz som bohužiaľ nenašiel nič zmysluplné.

V každom prípade by Vám tá aplikácia od CAD Studia mohla problém vyriesiť, pretože v popise aplikácie (po pozornom prečítaní) sa okrem iného píše:

"...je doplňková aplikace firmy CAD Studio pro ... ... nebo i AutoCAD LT a DWG TrueView, ... je distribuován jako doplněk pro AutoCAD plus jako samostatný dávkový konverzní program z formátu CIT do TIFF (včetně georeferencí, world souborů)..."

A to by teda mohlo znamenat aj to, ze v BEZPLATNOM DWG TrueView by sa to malo dat otvorit a ulozit do DWG... a ak by aj nie - tak by sa mohol pouzit prave spominany samostatný dávkový konverzní program z formátu CIT do TIFF (včetně georeferencí...

Finálna rada: Skúste sa opýtať priamo CAD Studia - mali by Vám to upresniť, pričom očakávam že AutoCAD ani iný CAD Vám nebude treba.
+ nezaškodí ak to ako ste nakoniec dopadli uverejníte tu na fóre aj pre ostatných.

Ďakujem,
JP

Návrhář
Příspěvky: 13
Registrován: 12 čer 2014, 14:52
Jméno (bez příjmení): Peter Stano

Re: Import rastrových CIT súborov

Příspěvekod p_stano » 26 úno 2019, 10:33

Tu je súhrn a výsledky môjho bádania:

- skúšal som inštalovať demo aplikácie CITin - neúspešne, keďže nemáme nainštalovaný žiadny produkt Autodesk
- oslovil som CADstudio s otázkou, či je nejaký postup alebo modifikácia, ako nainštalovať utilitu CITin pre ZWCAD - odpoveď bola, že to nie je možné
- poslal som im jeden CIT súbor a požiadal ich o konverziu pomocou spomínanej samostatnej konverznej utilitky (ktorá je súčasťou CITin) - ochotne mi poslali skonvertovaný súbor TIFF s doplnkovým súborom TFW, ktorý obsahuje georeferenčné údaje z CIT súboru
- toto som v ZWCAD 2017 vložil do výkresu s geodetickým zameraním (v JTSK) lokality, kde mal byť CIT súbor umiestený - pomocou príkazu IMAGE a zaškrtnutím "Using Positioning Information" (súbor TFW mal rovnaké meno ako TIFF a bol v rovankom adresári) - ÚSPEŠNE! - konvertované TIFF bolo umiestnené presne na súradnice, v správnej mierke!
- kontaktoval som následne CAD studio, či je možné kúpiť iba samostatnú konverznú utilitu - odpoveď bola, že to nie je možné, ale boli ochotní poskytnúť nejakú zľavu z cenníkovej ceny utility CITin

Medzičasom sme však potrebovali pracovať s CIT súbormi, preto ako "workaround" sme použili Microstation, ktorý pracuje s nimi bez problémov, vyexportovali do PDF a následne toto PDF pripojili ako referenciu do ZWCAD...

Zpět na Technické dotazy ZWCADu



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků