TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

Vykres situace

Diskuse týkající se používání DraftSight
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 15 led 2017, 15:47
Jméno (bez příjmení): Jakub

Vykres situace

Příspěvekod Jakub » 15 led 2017, 15:56

Dobry den,

potreboval bych poradit, jak se pracuje nebo kde se daji sehnat typove cary pro vykres situace - LineStyles. Nevykresli se mi v situaci spravne plyn, voda, odpady, elektro atd...
Kdyz nakopiruji do Linestyles site.shx nejde mi je nacist. Nacte mi to jen soubory s priponou LIN...
Muze mi nekdo poradit?
Dekuji Jakub

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vykres situace

Příspěvekod JanP » 17 led 2017, 12:58

Dobrý deň,

Skúsim to čo najstručnejšie vysvetliť:

Fakty:
1. Typy čiar sú definované v *.LIN súboroch
2. Typy čiar sa ukladajú spolu s výkresom. To konkrétne znamená že ak pošlete niekomu výkres ktorý používa Vami definovaný typ čiary - ten sa zobrazí korektnne, aj keď príjemca vášho výkresu nemá *.LIN súbor s príslušným typom čiary

Problémy nastávajú pri tzv špeciálnych typoch čiar, kde v definícii typu čiary (v danom LIN súbore) sa pri kreslení čiary používa nejaký špeciálny font či tvar (tj. SHX súbor)

Ak niekomu pošlete výkres s uvedeným "špeciálnym typom čiary" - definícia tejto čiary je síce uložená priamo vo výkrese, ale ak dotyčnému "príjemcovi" vášho výkresu chýba príslušný SHX font či tvar - tak sa daná čiara vykreslí len ako plná, resp. čiarkovaná (záleží podľa definície)

Ak dostanete od niekoho výkres využívajúci nejaký špeciálny SHX font či tvar, ktorý vy nemáte - tak prichádza otázka: "Ako zistiť ktorý SHX súbor (fontu či tvaru) je v danom type čiary použitý?" a "Ako ho získať?"

Keď ho získate - stačí ho nakopírovať do príslušného adresára SHX fontov - a daný typ čiary sa už vykreslí správne.

Najlepšie je kontaktovať toho kto Vám daný výkres poslal a poprosiť ho nech Vám daný SHX súbor pošle (mal by vedieť ktorý použil)
Ak danú osobu nie je možné kontaktovať - veru, priznám sa, nezisťoval som ako sa dá (a či vôbec sa dá) zistiť daný SHX font/tvart ktorý používa príslušný typ čiary vo výkrese.

To aký SHX font/tvar je použitý v danej definícii čiary je zapísané v príslušnom LIN súbore.

Tu je príklad definície čiary (z LIN súboru) kde si všimnite že je použitý font techsoft.shx, čo sa dá z daného LIN súboru ľahko vyčítať
Kód: Vybrat vše
*VODA_PITNA_NADZ,Potrubie voda pitná nadzemné
A,10,-15,[TS15,techsoft.shx,s=1.25],-50,10,-10


Keďže vy však predpoklaám že nemáte daný LIN súbor - bude pre Vás ťažké zistiť aký SHX font/tvar máte vlastne hľadať.

Takže neviem či som Vám poradil, ale aspoň som sa pokúsil Vám objasniť danú problematiku

Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 15 led 2017, 15:47
Jméno (bez příjmení): Jakub

Re: Vykres situace

Příspěvekod Jakub » 17 led 2017, 18:40

Dobry den,

dekuji za odpoved, ale asi jsem spatne popsal muj problem...
Stahl jsem si DraftSight a potrebuji nakreslit situaci. V zakladni nabidce typu car nemam typy car pro plyn, kanalizaci atd. Nasel jsem, ze soubory LIN jsou nahrany v adresari Linestyles.
Otazka zni, kde bych sehnal soubor LIN, ktery obsahuje typove cary plynu, kanalizace, elektra atd... popripade, jestli je moznost pouzit ci nacist soubory SHX, pokud je Draft Sight podporuje - kam je pripadne nakopirovat, abych si je nacetl a mohl pouzivat.
DraftSight mi umozni nacist pouze soubory LIN...

Dekuji Jakub

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vykres situace

Příspěvekod JanP » 18 led 2017, 09:09

Dobrý deň,

SHX súbory si nakopírujte do adresára: c:\Users\UZIVATEL\AppData\Roaming\DraftSight\VERZIA\Fonts\
LIN súbory si nakopírujte do adresára: c:\Users\UZIVATEL\AppData\Roaming\DraftSight\VERZIA\Linestyles\

Pozn: Adresár AppData je systémový a skrytý = musíte si povoliť jeho zobrazenie

Vo Vašom prípade je teda hlavný problém získať alebo nájsť TZB typy čiar = LIN súbor + príslušný SHX font/tvar
(dôvod je popísaný v predchádzajúcom príspevku)

V tomto Vám vyjdem v ústrety - Pošlite mi email na techsoft@techsoft.sk - a pošlem Vám naše TZB typy čiar a príslušný SHX font.

Zpět na Technické dotazy DraftSight



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků