TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

FONTY ? z AutoCAD-u ?

Diskuse týkající se používání DraftSight
Kreslič
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 30 zář 2016, 06:47
Jméno (bez příjmení): worm6666

FONTY ? z AutoCAD-u ?

Příspěvekod worm6666 » 30 zář 2016, 06:59

vcera sme skusali otvarat relativne komplexny vykres vytvoreny v AutoCAD-e. vsetko v pohode, az na texty. na PC kde bol aj AutoCAD, vyzerali texty ako mali, na PC s cistym DraftSight-om boli fonty nespravne zobrazene - ako keby im chybal faktor sirky - podla vsetkeho ich DS nahradil nejakymi najblizsimi podobnymi a to neni ok.

ma niekto zoznam fontov, ktore doplni AutoCAD pri instalacii do systemu ? riesil to niekto uz ?

alebo ako by sa to dalo spravit, aby som nemusel instalovat co i len minimalny AutoCAD (trial, demo,...) ? nie ze by to vadilo nejako extra.

ale napriklad ak by chcel clovek mat doma pracovnu stanicu na CAD cisto legalnu bez toho aby platil za OS Microsoftu, tak ma problem, lebo AutoCAD pod LINUX-om nenainstalujete a tym padom ani jeho fonty. a potom by sa nedali vykresy vytvorene ACAD-om pouzit. museli by ste ich prekopat cele, a to v pripade napr. rozsirenych BLOCK textovych formatovani neni mozne...

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: FONTY ? z AutoCAD-u ?

Příspěvekod JanP » 30 zář 2016, 07:54

Fonty pouzite vo vykrese mozu byt TTF fonty Windowsu, alebo SHX fonty AutoCADu
TTF fonty je nutne do PC doinstalovat
SHX fonty staci nakopirovat do c:\Program Files\Dassault Systemes\DraftSight\Fonts\

Aj keby ste dali do PC vsetky SHX fonty AutoCADu - to vobec nezaruci ze sa texty vsetkych vykresov zobrazia spravne.
Je to z dovodu toho, ze roznych SHX fontov je neurekom... a vo vykrese moze byt prakticky pouzity akykolvek iny SHX font
A pri TTF fontoch je to este horsie, kedze kazdy Corel, ci iny graficky program si moze doinstalovat kopec inych TTF fontov a ani sam uzivatel potom nevie ktore fonty su fonty Windowsu a ktore fonty su doplnene inym programom

Z hore uvedeneho vyplyva ze s fontami je vzdy "zabava"

Ak teda mate vykres s fontami ktore nemate - a chcete mat fonty v danom vykrese zobrazene korektne - jedinym riesenim je ziskat fonty pouzite v danom vykrese a doplnit si ich do DraftSight (SHX) alebo do Windowsu (TTF) ...a tieto fonty by Vam mal poskytnut autor vykresu.

Dalsi problem je ze FONTY samozrejme tiez podliehaju autorskym pravam... a zobrat vsetky SHX fonty AUtoCADu a nakopirovat si ich do DraftSight nemusi byt legalne. Legalne (pokial viem) je vsak ak Vam niekto posle vykres + prislusne fonty k danemu vykresu ...takto ziskane fonty su legalne ziskane fonty... alebo samozrejme rozne free fonty na Internete

Na druhej strane ani spravny "nazov" SHX ci TTF fontu este nemusi znamenat ze sa jedna o ten isty font pouzity vo vykrese. Mnohi uzivatelia (ako aj ja osobne) som casto natrafil na fonty s rovnakym nazvom, ale ktore sa nejakym sposobom lisili... dokonca si pamatam pripady kedy na pc boli nainstalovane dva rozne arial.ttf fonty... z coho uz moze byt poriadne veselo.

Suma sumarum:
Fontami sa zaoberajte len pri konkretnych vykresoch a len ak je to nutne - inak ich kludne pustite z hlavy, kedze definitivne komplexne a univerzalne 100%-tne riesenie neexistuje. @-)

Kreslič
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 30 zář 2016, 06:47
Jméno (bez příjmení): worm6666

Re: FONTY ? z AutoCAD-u ?

Příspěvekod worm6666 » 30 zář 2016, 13:06

no vycerpavajuca informacia, ale sak pre nas starych cadistov celkom logicka... :-)

tak som spravil pokus - porovnanie suborov v adresari %systemroot%\fonts a mal som uspech.

porovnal som adresare pred a po odinstalacii AutoCAD-u - na PC kde AutoCAD je nainstalovany som dotknute fontove fajly vykopiroval - nainstaloval na PC kde je DraftSight - a uz sa vykres zobrazuje spravne :D

takze zatial to vyzera ze to bolo tymi AutoDesk fontami, ktore sa instaluju spolu s CAD-om.

uz ostava iba zistit legalnost, ako pisete.

p.s. ak by mal niekto problem s instalaciou fontov pod Win10 - tak na vine je nespusteny firewall (pripadne spolu BFE - base filter engine) windows... nikto nevie preco to tak je, ale sak Microsoft... co si budeme hovorit :D :D :D takze kto pouziva ESET alebo podobne produkty s vlastnym firewallom, ma smolu - treba to najskor odinstalovat podla vsetkeho... potom spojazdnit zakladne funkcie windows holeho t.j. ten firewall a potom uz pojdu fonty nainstalovat...

kto by chcel balicek fontov instalovany spolu s AutoCAD 2016, nech napise. mozem zbalit a niekam uploadnut...

Kreslič
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 30 zář 2016, 06:47
Jméno (bez příjmení): worm6666

Re: FONTY ? z AutoCAD-u ?

Příspěvekod worm6666 » 30 zář 2016, 14:23

nasiel som vyborny clanok na temu Fonty, Typefacy a pravo (zakon)... (teda pokial mu mozeme verit samozrejme...)

http://blog.crowdspring.com/2011/03/font-law-licensing/

doporucujem precitat - aj ked niesom pravnik - myslim ze to pouzitie ako som spominal nebude v konflikte so zakonom ako takym. tym duplom, ze AutoDesk je US firma - a v US sa fontov a typefacov pokrytie zakonom netyka...

a jedna pikoska - len som si prezrel par vlastnosti suborov (fajlov) jednotlivych fontov, ktore pri instalacii dodava AutoCad - prikladam obrazky - prvy je origo ADESK font (typeface) druhy je podla vsetkeho celkom pekne ukradnuty :D :D :D :D :D :D

2016-09-30_14-18-54.png
fonty_law

Zpět na Technické dotazy DraftSight



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků