TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Diskuse týkající se používání DraftSight
CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 25 pro 2015, 20:16

Dobrý deň.
Robím v ACAD 2002 LT, ale ten beží len pod W -XP a notebook už dosluhuje...
Ako náhradné riešenie pre tento prípad som si vybral DraftShight .
Snažím sa naštudovať možnosti tohto programu a už som mnohé pochopil a nastavil "na svoj obraz", ale niečo sa mi nedarí:

1) neviem si vytvoriť vlastný panel nástrojov a umiestniť (nahradiť pôvodný) ho na pracovnú plochu. Táto požiadavka sa možno zdá zbytočná, ale v kreslení 2D potrebujem čo najmenej ikon (sú si velmi podobné, a ich minimalizáciou v zornom poli sa eliminuje chyba pri kreslení a nevyžaduje to tolko sústredenia nájsť tú správnu).
Napr. za 15 rokov používania som potreboval :
KOTY: koty v rovine, šikmú kótu, kotu pre polomer a kótu pre priemer, to sú 4 ikony
UCHOPOVACI MOD: Priesečník, polovica, stred, koniec, najbližší
KRESLENIE : čiara, kružnica s polomerom, kružnica s priemerom
UPRAVY: Predlžiť, orezať, zrkadliť, kopírovať zaobliť, zkosiť, otočiť odsadiť..

Ako vyrobím takýto panel?

2) aká je náhrada za príkaz z ACAD "pb", ktorý som zadal do textového riadku na vytvorenie bloku v existujúcom výkrese a následné uloženie vybraných entít do samostatného výkresu?

Otázok bude asi viac, ale račšej sa potrápim sám, skôr si to zapamätám, ako keď to dostanem lopatisticky :-?
Ďakujem

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 28 pro 2015, 12:24

tak...vyriešené, postup pre iných nasledovný:
myšou hore do lišty, pravé tlačítko myši, rozbalí sa roletka, vybrať panely nastrojov, po zobrazení tabulky vybrať "PRISPOSOBIŤ".
Vybrať "ROZHRANIE", vybrať "+" na PANELY NASTROJOV.
Myšou dole, pravé tlačítko, rozbalí sa roletka, a v nej sa dá pridávať názov, meniť názov, odstraniť.
Po zadaní nazvu noveho panela nastrojov je vpravo hore červený krížik a pod ním ikona, ktorá rozbalí na boku všetky príkazy.
Stačí ísť na ten príkaz, ktorý chcem mať v panely a potiahnuť ho na nazov panelu. Ak sa do panelu niečo pridá, zobrazí sa pred ním "+", kliknutím na plus sa zobrazia príkazy, ktoré sú už v ňom, a dajú sa potiahnutím premiestňovať.
Toť vsio.

1)Nedokážem ale zatial doplniť nejaký obrázok k príkazu "MEDZE VYKRESU". ACAD mi umožnil namalovať si vlastný, stačilo velké písmeno "M".

Ako sa to dá?

2)A ešte , napriek rôznym pokusom, neviem dať kóty nad kotovaciu čiaru, prikladám obrázok, kde v hornom okne je náhlad, ako to má vyzerať, ale skutočné koty idú stredom, cez čiaru????
Ako na to?
3)Skúšam, ale neviem vybrať nejaké entity z objemného výkresu a nejakým príkazom (v acad "PB"= pišblok) vyrobiť nový výkres (nie blok), kde mi tieto entity uloží, a ktoré viem hneď otvoriť, nazvať výkres a zaarchivovať. Napr. výrobok, rozkreslený v jednom výkrese obsahuje súčiastky na kooperáciu, napr. laser. Tie chcem oddeliť, vytvoriť nový výkres s názvom LASER a v ňom sú len súčiastky určené tomuto dodavatelovi.
Ďakujem.
Přílohy
KOTY.jpg
kotovanie
palely nastrojov2.jpg
panel2
panely nastrojov.jpg
panel 1

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 28 pro 2015, 15:36

1 - Nuž - to neviem, ale riešil by som to vlastným MNU súborom - čo je v podstate najuniverzálnejšie
2 - Malo by to byť v poriadku. Ak nie je treba to všetko pozrieť podrobnejšie ...pošlite súbor - pozriem sa na to
3 - No veď ten pišblok (resp. anglicky: _wblock) je na to najlepší... píšete že neviete vybrať nejaké entity ...nejako tomu nerozumiem - skúste napísať podrobnejšie

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 28 pro 2015, 18:35

Ďakujem za odpoveď.
1)Neviem, čo je MNU súbor, ale pokial to nejde jednoducho, bude tam prázdne okienko.Zvyknem si. Inak...., podarilo sa mi tam umiestniť po rôznych pokusoch ikonu mnou nevyužívanú z ponuknutej databázy, ale po chvile radosti naraz zmizla a opäť je to bez ikony. :-?

2)Malo, ale nie je. Na obrázkoch čo som poslal, je vidieť, že koty sú nastavené podla maleho obrazku vpravo hore tak, ako by to malo byť, aj sa to mení, ak zmením nastavenia, ale v skutočnosti idú koty cez kotovaciu čiaru. Môžem poslať takýto výkres.. ale kam? Ak sa podarí nájsť, v čom je chyba, prosím nielen o opravu, ale aj komentár, čo bolo zle nastavené.
Na aký mail?

3)Vysvetlím..
Mám vykres. V lište mám vyvedenú ikonu (na poslednom obrázku po zväčšení je vidieť) také A so zeleným +.
Ak to aktivujem, nabehne tabulka, kde môžem vybrať entity. Tie vyberiem. ale neuloží mi to ako nový výkres, respektíve, ak ho uloží, neviem kde. Ak je východzí výkres z ktorého to potrebujem urobiť v zložke Chobotnica, tak ak po uložení kontrolujem "Chobotnicu", nič tam nepribudne.
Ak to uloží ako blok, to mi moc nepomôže. Z blokmi som nikdy nerobil, ani som to nepotreboval, respektíve ,skúšal som to, ale k ničomu to neviedlo. Ja potrebujem nezávislý výkres, ktorý som pomenoval, a z ktorého viem čerpať do buducna.
Aj ACAD má BLOK, ale má aj PIŠBLOK. Blok to nedokázal, pišblok ano....

EDIT:
_wblock funguje podobne, vyskúšal som to, ale tento príkaz nie je uvedený v zozname, ten som celý prešiel.
Našiel som riadok PRIKAZ ---neobsadený, a nejak som sa preťukal , vybral si nepoužitú ikonu a výsledok je na obrázku. ten mráčik je MEDZE VYKRESU, WBLOCK tam vidieť. Problém je, že nie pri každom otvorení výkresu sa to zobrazí, občas vypíše len MEDZE VYKRESU, WBLOCK...ale to sa dá prežiť.

K WBLOCKU:
Funguje podobne, ako pišblok, ale stále mu treba zadávať cestu, čo je pri častom používaní tohto príkazu dosť nešikovné. (pišblock funguje tak, že nový výkres umiestni v súbore, z ktorého pochádza výkres.)
Riešenie: Vytvoril som subor BLOKY, aby som to nemusel stále vypisovať, tam mi vždy uloží súbor vytvorený WBLOCKom, ten presuniem tam, kam patrí.
Kóty sa tiež nejak umravnili, naraz ukazujú to, čo aj majú, neviem, kde ,alebo v čom je problém... :-?

EDIT2:
Už mám vlastné ikony....jednoduché, keď človek vie ,kde ťuknúť... :-bd

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 29 pro 2015, 07:30

Dobrý deň,

1)
MNU súbor je štandardný súbor menu AutoCADu.
V ňom si môžete definovať ako ikonky tak aj roletové menu, ...atď.
Podrobný návod nájdete na http://www.cadhelp.cz/autocad/textove-navody (je to pre AUtoCVAD ale platí to aj pre DraftSight
Aj keď to môže vyzerať zložito, je to pomerne jednoduché... viď príklad menu s 2 ikonkami

Kód: Vybrat vše
***MENUGROUP=TESTOVACIEMENU
***TOOLBARS
**MP1
ID_MP1_0  [_Toolbar("MP1", _Floating, _Show, 545, 220, 1)]
ID_PB       [_Button("Pišblok", "OBR1.bmp", "OBR1.bmp")]^C^C_wblock
ID_PR2     [_Button("Príkaz xy", "OBR2.bmp", "OBR2.bmp")]^C^Cprikazxy


2)
K tým kótam - ako som spomenul treba sa pozrieť na daný výkres... ale keď Vám to už ide tak nič :-)

3)
PIŠBLOK je český názov pre anglický príkaz _WBLOCK, je to teda ten istý príkaz
Výkres alebo jeho časť uloží normálne - teda uložené entity nie sú v bloku. Blok sa z toho stane až keď takto uložený výkres či jeho časť vložíte do výkresu (príkaz _insert).
Cesta kde sa uloží tento nový výkres generovaný príkazom _wblock sa zadáva v spodnej časti dialógového panelu...

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 29 pro 2015, 13:44

Dobrý deň.
ďakujem za odpoveď.
Rozdiel medzi pišblokom a WBLOCKOM je len ten, že WBLOCK neuloží vykres v záložke, kde je uložený zdrojový výkres, ale treba mu nastaviť cestu... ACAD/DRAFT

Počiatočná euforia z úspechu je preč...
Ikony som si vytvoril ako súbory s rozlíšením 64x64, načítal ich do ponuky (na obrázku posledné dva ,dole)
Priradil som ich príkazom (MEDZE VYKRESU, _WBLOCK). Ak to urobím po štarte programu(priranie k príkazom), v lište sa objavia, ak to neurobím, v lište ostanú nápisy. Jednoducho, nevie si zapamätať, že toto som mu už definoval... je možné, že to takto urobiť nejde, že je to len dočasné, kým nevypnem program.

Mohli by ste to vyskúšať ?..vytvoriť ikonu v skicary s koncovkou . png, rozlíšenie 64x64, potom v príkazoch načitať tuto ikonu (PROCHAZET), priradiť ju nejakému príkazu, použíť, zavrieť program a znovu ho otvoriť?
Kontrolujem to, a v príkazoch mám ikonu, ktorú má zobrazovať, ale ak sa pozriem do "PROCHAZET", tak tam nie je... #:-s
Přílohy
mw3.jpg
mw2.jpg
mw.jpg

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 29 pro 2015, 16:17

Skušal som MNU...výsledok katastrofálny, program prestal pracovať a musel som ho stiahnuť znova. Nepýtal mail, ani ďalšie veci ,ako na prvý krát, žial výsledok je, že aj keď si sice pamätá všetky moje upravy, zmizla mi horná lišta, kde sú napisy SUBOR,UPRAVIŤ,ZOBRAZIŤ....
Už som preťukal ako ďateľ skoro všetko, ale neviem, ako to tam dostať.......a už koniec experimentovania.
VĎAKA

EDIT: už som to tam dal, zobrazuje sa mi SUBOR,UPRAVIŤ,ZOBRAZIŤ...ale pred SUBOR mám ešte jedno pole TOOLBAR a neviem ho odstrániť.
Strašne ma to irituje, lebo v prvom poli bolo vždy SUBOR so svojou roletkou...

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 29 pro 2015, 20:11

už je skoro všetko v poriadku..okrem..
Ak otvorím výkres z ACAD LT2002 urobí okolo čierny lem. Otvoril som asi 10 súborov a je to v každom. Ak otvorím nový výkres, nie je to tam a plocha je celá tak, ako má byť...
Přílohy
čierny pas.jpg

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 29 pro 2015, 22:55

Už to funguje..po vypnutí pc a zapnutí asi po 2 hodinách je všetko v poriadku. Dokážem otvoriť výkres ACAD LT, čo je podstatné, a viem v ňom pracovať.
Neskúšal som ešte tlačiť, snáď to bude podobné, aj keď si spomínam, že kým som pochopil v ACAD tie nastavenia FIT, skoro ma vystrelo (bolo to v angličtine).

Mrzí ma, že neviem odstrániť okno DOMA, ktoré nabehne pri každom otvorení výkresu. Pri predstave, že denne otvorím aj 50 výkresov mám husiu kožu x_x

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 30 pro 2015, 09:09

No jo... vidím že sa snažíte L-)

Tá tvorba vlastných príkazov cez MNU súbor je najuniverzálnejšia, najbezproblémovejšia, najľahšie prenositeľná a podľa mňa aj najrýchlejšie realizovateľná forma úprav.
Asi ste niečo robili zle keď Vám to nešlo... ...našiel som si trocha času Vám to názorne predviesť + funkčný príklad.

Keď si budete robiť úpravy týmo spôsobom - budete ich robiť len raz - a to bez ohľadu na to aký AutoCADu podobný CAD máte teraz alebo aký budete mať v budúcnosti ...bude to totiž fungovať prakticky všade, vrátane AutoCADu

Vzorové menu
: support/menutest.zip
Video ako ho načítate: support/videos/menutest.htm

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 30 pro 2015, 11:16

Hneď, ako bude čas, naštudujem...a ďakujem.
A čo okno DOMA? Je to možné niekde vypnuť?
Malo kedy sa vzdavam svojej vizie...chcem ikony, a viem ,že za tyždeň to budem skušať znova :D
Kedysi ma presviedčali, že nie je možné meniť farbu pozadia pri zadavani čisla v Nokii. Pozadie totiž bolo biele, a pri selekcii mien, pri zhode, sa z modreho písma stalo biele, takže ak človek naťukal cele meno, navedel, komu volá....Nikdy som sa tym nezaoberal, ale naštudoval som,opravil, poslal opraveny subor na schvalenie niekde do Nokie, a po "certifikacii" nahral do mobilu... :-bd

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 30 pro 2015, 11:21

Okno DOMA mi nič nehovorí...
Asi som si ho hneď na začiatku vypol ...a už neviem čo máte na mysli.
Pošlite obrázok - potom si spomeniem ktoré okno máte na mysli a dám vedieť ako ho vypnúť

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 30 pro 2015, 17:37

Pozrel som si video, viac krát, ale som stratený...ale aj tak ďakujem.
Pomohlo by mi video, kde sa dá vyrobiť vlastná ikona z jpg,bmp....

A napíšem aj prečo. Ak si pozriete tento obrázok, kde som poslal, čo je to DOMU, tak tam kde mám myšku je ikona na kreslenie kružice.
Keď porovnáte ,ako vyzerajú ostatné ikony, tak žiadna z nich nemá modrú farbu v ikone, len táto. Vedla je ikona na kreslenie kružnice s polomerom, tá je normálna. Vedla v lište sú ikony na kótovanie. Tam je modrá farba a reprezentuje KOTY, ale na nakreslenie kružnice ?- je to buď chyba , alebo neviem, ale mne to vadí. Dokonca, keď som si vyťahoval ikony do panelov, tak som ju omylom dal ku kótam, podla logiky modrá= koty. Chcem si to opraviť, a urobiť trochu jednoznačnejšie piktoramy.
Robím s cadom od 98 roku a čím jednoduchšie a jasnejšie je definovaný piktogram, tým lepšie sa pracuje, najmä ak ste už unavený a bolia oči. Mal som stavy, keď som za mesiac odrobil aj 500 hodín, a vtedy je velmi dôležitý "očný uchopovací mód". ;)
Preto do toho rýpem a chcem to mať jednoznačné. Ja viem, že zvyknúť sa dá na akúkolvek ikonu...
Přílohy
DOMU.jpg

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 30 pro 2015, 18:02

Asi už nevidím ...to okno HOME (mám EN verziu) mi samozrejme tiež "pije krv" ...automaticky a bez rozmýšlania ho zatváram.
Som presvedčený že sa vypnúť nedá ...bude to taká reklama na professional verziu
...pozeral som aj v registroch Windowsu či náhodou ...ale tam nie je nič

Skúste venovať čas tomu MNU súboru.
- Hore v odpovedi kde je video je aj download link na funkčný príklad
- Stiahnutý súbor si rozzipujte a dajte do nejakého adresára
- je tam jeden súbor MNU - textový a prehľadný + 3 obrázky ikoniek BMP - bude Vám jasné že si urobíte v akomkoľvek kresliacom programe také ikonky aké budete chcieť.
...keď sa do toho MNU pozriete - budete vidieť že to je jednoduchšie ako klikať myšou po obrazovke v rozhraní DraftSight....
...následne príkazom _menuload ten MNU súbor načítate do DraftSight

Tak či onak - nedoporučujem meniť štandardné menu DraftSight ...nech si ostane také aké je a vy si vytvorte svoje menu, ktoré potom môžete používať kdekoľvek

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 30 pro 2015, 20:37

Myslím, že to nebude potrebné, viem dať vlastné ikony do programu bez "zložitých" vecí.
Stačí nakresliť v skicary, otvoriť si nový súbor "IKONY", tam ich povkladať a umiestniť niekde do DRAFTSIGHTu.
Potom dať prehladávať a načítať ich do malých a velkých ikon. Ak je ikona načítaná v oboch, tak funguje a program si ju pamätá aj po vypnutí.
Možno stiahnem nejaký program na tvorbu ikon, a tú spomínanú = kreslenie kružnice priemerom si vymením, aby tam nebola modrá...

Ano, je to to HOME, a asi je nevypínatelné...

Opäť sa dostavil zvlášny efekt, pozrite môj príspevok z 29.12, je tam obrázok. Ak otvorím súbor vytvorený v ACAD LT2002, urobí to hore a vlavo čierny pás a neviem, čo s tým.....vlasné ikony sú voči tomuto odvar. :((

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 31 pro 2015, 08:25

Ako hovorí zdravý rozum - to by nemalo mať súvis s výkresom, a to že sa to na tých výkresoch prejavuje môže byť len zhoda náhod.
Logicky by to malo mať súvis s drivermi Vašej grafickej karty, alebo s poškodeným profilom DraftSightu...
Budem rád ak tu priložíte Váš výkres - a vyskúšam to u seba.
Keď sa to u mňa neprejaví - tak platí to čo som uviedol.
Keď sa to prejaví, verím že nájdem nejaké riešenie...

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 31 pro 2015, 10:41

zistil som jednu vec:
1)Ak otvorím DraftSight cez ikonu, nabehne program, potom dám otvoriť "nový" a vyberiem výkres z historie z Acad, tak to nahodí tie čierne čiary.
2)Ak neotvorím DraftSight, ale priamo otvorím výkres, tak to neurobí, a výkres načíta bez čiernych čiar...
A teraz .......babo , raď ! @-)

Ďalší poznatok, akonahle urobím 2) a potrebujem sa pozrieť do druhého výkresu, a prvý zavriem, už to znovu robí, takže len raz mi otvorí výkres v takom stave, ako má byť.
Skúsim jednu vec...odinštalujem program, reštartujem a nainštalujem odznova...mám takého tušáka, že keď som ho inštaloval druhý raz, tak to neprebehlo podla postupu, ktorý je uverejnený...

Odinštalované, nainštalované, čierne čiary ostávajú...
Nechápem, ako je možné, že po odinštalovaní si pamätal všetky moje panely nástrojov, ikony atď.
Chcem začať od začiatku.
Ako mu to mám vytlcť z hlavy, aby si myslel, že program tu nikdy nebol nainštalovaný?
Keď som odinštaloval ACAD, musel som všetko robiť odznova, tento si pamätá aj to, čo nechcem...

EDIT:
Syn mi pomohol a vymazal nejaké nastavenia, stiahol som si program znova, nainštaloval, nepamätal si nič, nič som neupravoval, aby to nebolo mojím zásahom...
Výsledok je ten istý, priestor na kreslenie končí asi 1 cm od pásu z hornými lištami a asi 3mm od lavých líšt.
Na obr. je vidieť koniec pracovnej plochy..kurzor už nejde ďalej.
Ale prečo?
Přílohy
obruba.jpg

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod JanP » 05 led 2016, 09:35

Čo sa týka toho odinštalovania,

Zjednodušene povedané - odinštalovaním sa odinštalujú len originálne súbory programu a spravidla aj príslušné registre Windowsu

To znamená že ak ste robili nejaké úpravy - mohli sa vytvoriť nové súbory (spravidla v profile daného užívateľa Windowsu), ktoré po odinštalovaní musíte vymazať ručne
Je možné že niektoré nastavenia sa zapisujú aj do registrov Windowsu (neskúmal som to pri draftsight, ale stáva sa) a po odinštalovaní programu sa tie registre nevymažú (čo nebýva celkom správne)... treba to teda pozrieť a prípadne ich vymazať.

Osobne predpokladám že to budú spomínané súbory v profile daného užívateľa... berte to ako tip :D

CAD Expert
Příspěvky: 23
Registrován: 25 pro 2015, 19:50

Re: Vytvorenie vlastných Panelov nástrojov

Příspěvekod Julius » 05 led 2016, 15:45

Vďaka...
Jediný problém ostal v tom čiernom páse, a to nesúvisí z nastavením užívatela...nikde sa to asi nastaviť mnou nedá. #:-s

Zpět na Technické dotazy DraftSight



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků