TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

automaticka hodnota koty

Diskuse týkající se používání DraftSight
CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

automaticka hodnota koty

Příspěvekod gusto1 » 23 srp 2015, 08:15

Uz asi 3 hod. sa trapim s tym, jak nastavit aby sa mi pri kotovani nad kotu umiestnila aj hodnota koty. Isiel som cez format --> styl koty -- > a tam som si vytvoril vlastni styl. Pomenil som tam napr. sipky, farbu koty a pod.... styl som aktivoval.
Dal som pouzit a teraz ked si z ponuky "kota" vyberem inteligentni a nieco dam okotovat, tak sa nezobrazuju ani sipky (farba je ale taka, aku som nastavil) a text sa tak isto nezobrazuje.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod JanP » 24 srp 2015, 06:47

Nuž s nastavením kót je vždy trocha práce ... :D

Predpokladám že nastavené veľkosti (textu, šípok, ...) sú nepomerne väčšie ku kótovaným rozmerom.
Píšete že ste si vytvorili nový kótovací štýl. Ak nastavíte ten pôvodný (ISO-25) tak to kótuje v poriadku ?
Ak áno - skúste porovnať obidva kótovacie štýly (tlačítko "Rozdíly...") a upravte veľkosti.
Ak nie - tak pravdepodobne pre obidva kót.štýly platí čo som napísal tj. že nastavené veľkosti (textu, šípok, ...) sú nepomerne väčšie ku kótovaným rozmerom.
Máte potom na výber či budete meniť všetky veľkosti samostatne, alebo (čo doporučujem) v časti Kóta-Uložení-Měřítko kóty skúste nájsť vhodnú hodnotu "Faktoru měřítka" ...vyskúšajte 10, potom 100 ...atď

Prípadne dajte výkres tu na fórum a pozriem sa na to ;)

CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod gusto1 » 24 srp 2015, 14:04

Ako Ste mi uz radili v inom vlakne, aby som sa nestaral o mierky a pod .... a aby som kreslil 1:1, tak som tak aj kreslil a ked som chcel okotovat 10m ciaru, tak pri pohlade na cely vykres som nevidel ani sipky a ani text (velkost koty).
Ked som si to priblizil, tak samozrejme tam boli aj sipky aj velkost. Cize stacilo trocha editovat styk koty a teraz je to OK.
Uz sa do toho trocha zacinam dostavat, ale este musim hodne studovat rozne manualy (skor autocad, ako draftsight) aby som si kreslenie ulahcil.
BTW este by som mal zopar podotazok:
Kedze som tak trocha linuxak, mam radsej klavesnicu ako mys a zistujem, ze kreslit sa da aj bez mysi. Staci vediet spravne prikazy a je to v suchu.
Aj ked na nieco je skutocne jednoduchsie a rychlejsie pouzit mys.

1. Neviete, kde by som nasiel k DS zoznam najpouzivanejsich prikazov
2. co sa tyka rozmerov (vedla buttonov (uchop, mrizka, orto ....)) tie hodnoty su v mm ?
3. Srafovanie: neviem presne ako sa s tym pracuje. Chcem vysrafovat nejaky uzavrete miesto na vykrese. Oznacim si to, vyberiem ikonku srafovanie, dalej su tam nejake nastavenia a v spodnej casti okna su 4 buttony: napoveda, nahlad, storno a OK. Buttony nahlad a OK su vzdy neaktivne, cize nedaju sa pouzit.
btw vdaka za predoslu odpoved.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod JanP » 24 srp 2015, 14:26

O mierky sa netreba starať pri kreslení. Ak však výkres už popisujete (texty a kóty) a robíte to v modelovom priestore - je potrebné už dopredu počítať s tým na aký formát a v akej mierke to budete tlačiť.

1.
Nuž - každý používa iné "najpoužívanejšie príkazy". Po spustení príkazu sa Vám názov príkazu vypíše do príkazového riadku. Napríklad po spustení úsečky sa vypíše "_LINE" ...stačí ak si tých pár príkazov zapamätáte a potom ich môžete písať do príkazového riadku
Doporučujem však používať tzv "Aliasy" (Nástroje-Možnosti-Predvolby uživatele-Aliasy)
Konkrétne ak si nalistujete napr už spomínaný príkaz _LINE - vidíte že alias je L. To znamená že stačí ak do príkazového riadku napíšete písmeno L a potvrdíte ENTER - a spustí sa príkaz úsečka

2.
Hodnoty su v tcýh jednotkách v akých v modelovom priestore kreslíte

3.
Najviac používaný postup: Najskôr zadajte oblasť šrafovania kliknutím na ikonku "Určete body" - a následne kliknite do vnôtra uzavretej oblasti ktorú chcete šrafovať (to potvrďte enterom). Následne sa ostatné ikonky/tlačítka sprístupnia

CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod gusto1 » 24 srp 2015, 19:49

OK, takze chapem to asi tak: Tie cisla (vedla buttonov (uchop, mrizka, orto ....)) ktore sa menia, ked sa pohybujem kurzorom po kresliacom platne mozem povazovat za co chcem. Mozem ich brat ako( mm, cm, m, km ....).
Kreslil som projekt domu cca 10x8 m a cisla som povazoval za mm. Cize som spravil usecku 10000 x 8000.
Teraz by som si chcel vytlacit subor do pdf.
Takze dame ctrl+p >> vyberiem moznost rucni nastaveni >> v okne tiskarna/ploter vyberiem moznost PDF >> format papiru - ISO_expand_A4 >> v casri meritko listu zaskrtnem prispusobit velikosti papiru >> jednotky mm. V casti rozsah stranek vyberiam moznost urcit, ktore ma prepne do okna model. Tam si mysou ohranicim nakresleny obr. tabulku .... to co chcem aby bolo na papiery.
Potom dam OK a vytvori sa mi pdf subor.
Ale stale nechapem ako funguje ta mierka:
Napr. ked som kreslil v mm a objekt ma 10000 mm a ked by som to chcel v mierke 1:50, tak na papiery by to zaberalo 200mm co by sa na papier teoreticky voslo.
Len neviem ako spravit aby to na papiery malo skutocne rozmery podla mierky.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod JanP » 25 srp 2015, 07:27

Presne ako píšete.

Chybu robíte keď zaškrtnete "Přizpůsobit velikosti papíru".
Tým sa stane to že Vám vybranú oblať tlače "roztiahne" na daný formát - a teda de-facto merítko tlače je nejaké číslo predstavujúce zväčšenie/zmenšenie oblasti tlače tak aby sa maximálne roztiahla na daný formát.

Zrušte teda zaškrtnutie "Přizpůsobit velikosti papíru" - a nastavte si vlastné merítko v tvare:

mm = kresliace jednotky
to znamená
mm po vykreslení na výkrese : kresliacim jednotkám

ak sú kresliace jednotky tiež mm ...všetko je jasnejšie. Ak však máte kresliace jednotky napríklad metre, tak potom takýto zápis
2 = 1
znamená
2mm po vyplotrovaní na výkrese = 1m v reálnom nakreslenom modeli
tj
2 mm = 1000 mm
a teda mierka je
1:500

treba si len na to zvyknúť a už to pôjde :D

CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod gusto1 » 25 srp 2015, 09:52

velmi pekne dakujem, uz sa v tom orientujem.
Ale znova je tu ale :)
Nastavil som si v tlaci 1:50 a skutocny rozmer bol 11030 co na vykrese malo predstavovat 220.6 avsak na vykrese som nameral 219.6 co je v skutocnosti 10980, cize rozdiel je v skutocnosti 50 mm (co je celkom dost).
Je mozne, ze som nieco spravil zle, ale uz to necham tak.

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: automaticka hodnota koty

Příspěvekod JanP » 25 srp 2015, 10:10

Píšete že na výkrese po vytlačení ste namerali 219.6 namiesto 220.6 - to je rozdiel na výkrese po vyplotrovaní 1mm

Teoreticky 1mm rozdiel to môže byť spôsobené "nepresnosťou tlačiarne a ručného merania"...

Teoreticky presnosť môže klesať (ako aj môžu vznikať aj iné problémy) aj vtedy ak sú objekty kreslené príliš ďaleko od 0,0,0 globálneho súradného systému (to je všeobecný problém AutoCAdu a podobných systémov)

No a posledný dôvod dôvod nepresnosti môže byť ten že napríklad zakótovaná úsečka má inú Z-ovú súradnicu na začiatku a inú na konci... a keďže sa vám vytlačí jej "priemet" do roviny XY - tak je zrejmé že jej dĺžka rozmer bude iná...

V každom prípade prvý uvedený dôvod považujem za najpravdepodobnejší...

Zpět na Technické dotazy DraftSight



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků