TECHSOFT CZTECHSOFT SKCADHelpCAD FórumFreeCAD

totalny zaciatocnik

Diskuse týkající se používání DraftSight
CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

totalny zaciatocnik

Příspěvekod gusto1 » 20 srp 2015, 10:03

V ziadnom CAD som nikdy nekreslil a kedze som uzivatelom OS linux, vyhliadol som si, ze draftsight (dalej len DS) je zrejme najlepsie co moze pre linux byt.
Ako som uz spomenul, nemam ziadne skusenosti s CAD softverom, ale chcel by som kreslit.
Co sa tyka navodov , videi a knih, vacsina je pisana v anglickom jazyku, kde by som mal skor problem ako pomoc.
Asi ako kazdy kto pracuje v 2D cad, tak aj ja chcem kreslit ciary. To by nebol az taky problem (dokonca aj kruh by som vedel :-D ) ale ide mi o par drobnosti, ktore by som chcel poriesit este pred samotnym kreslenim.
Takze podme od zaciatku.
Spustim DS a vidim kresliace platno. Koleckom mysi mozem priblizovat alebo vzdialovat.
1. Chcem kreslit napr. do formatu A4. Je mozne to niekde nastavit (aby to bolo niekde ohranicene ) aby som nevysiel z vykresu ?
2. Kde je mozne zvolit mierku (napr. 10mm predstavuje v skutocnosti 1 m a pod ...)

Potrebujem to cisto len na kreslenie elektroinstalacii (cize ciary, a znacky ako svietidla, vypinace, istice stikace, rele atd .... (prip. na el. schemy)).

Pamatam sa (bolo to uz dost davno) jeden znamy kreslil v autocade. Najprv si nacital dokument pdf (kde bol podoris budovy) do autocadu (zrejme si vytvoril vrstvu) a co bolo potrebne (obvodove mury, priecky ....) obkreslil , potom vrstvu skryl (cize ostalo mu len to co chcel) a do toho uz kreslil, vodice, rozvadzac, svietidla, vypinace, zasuvky ....
Mne vlastne ide tiez len o to.
Tazko sa hlada nieco na sk/cz nete ked tu o tom vela nie je.

Je super, ze tu je vobec o DS forum a dufam, ze k DS komunite bude pribudat vzdy viac a viac uzivatelov

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: totalny zaciatocnik

Příspěvekod JanP » 20 srp 2015, 15:28

Dobrý deň,

...skúste si pohľadať nejaké CZ návody pre staršiu verziu AutoCADu ...je to veľmi podobné.

1. Treba kresliť vždy v mierkje 1:1 v jednotkách aké si zvolíte
(to aké jednotky si zvolíte nezáleží od toho v akých jednotkách chcete kótovať ...ale keďže ste začiatočník tak to doporučujem)

2a. V prípade ak tlačíte cez modelový priestor - výslednú mierku nastavíte pri tlači v dialógu tlače - s ohľadom na kresliace jednotky pre ktoré ste sa rozhodli a s ohľadom na formát na aký budete tlačiť

2b. V prípade ak tlačíte cez výkresový priestor - nastavíte si daný výkresový priestor s konkrétnym formátom papiera, a povkladáte výrezy v ktorých budete vidieť časti z modelového priestoru. Noi a v týchto výrezos si pre každý výrez nastavíte požadovanú mierku. Výsledná mierka pri tlači v dialógu tlače spravidla necháte potom nastavenú na 1:1 (ak tlačíte na formát aký máte zvolený aj v danom výkresovom priestore)

Je mi síce ľúto že nemám priestor na podrobné vysvetlenie - ale aspoň som Vám naznačil nejakú tú myšlienku a princíp...
Verím že podľa návodov pre AutoCAD (aj keď sa budú určite trocha líšiť) sa všetko čo potrebujete naučíte...

Ak by ste čosi nenašli - môžete sa opýtať aj tu na fóre - ak nebude nutná rozsiahla odpoveď - rád odpoviem ;)
... a ak to bude trocha zložitejšie - aspoň naznačím smer

Administrátor
Uživatelský avatar
Příspěvky: 401
Registrován: 14 dub 2014, 15:50
Jméno (bez příjmení): Ján Pajerchin

Re: totalny zaciatocnik

Příspěvekod JanP » 20 srp 2015, 16:05

Myslím že Vám na to dobre posúži taká staršia online učebnica ZWCADu:
http://www.cadhelp.cz/zwcadvstavitelstve/10_tlac.htm

CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

Re: totalny zaciatocnik

Příspěvekod gusto1 » 20 srp 2015, 20:54

Vdaka za velmi rychle reakcie, hned ako bude viac casu hned sa na to pozrem a urcite sa este ozvem :)

CAD Expert
Příspěvky: 26
Registrován: 20 srp 2015, 07:28

Re: totalny zaciatocnik

Příspěvekod gusto1 » 21 srp 2015, 19:33

Tak pomalicky zacinam.
Spominal som, ze potrebujem nacitat pdf do draftsightu (DS). To sa mi nijak nepodarilo, ale pri googleni som prisiel na to, ze staci konvertor z pdf do dxf.
Ciary je mozne potom v DS aj editovat, cize vyzera to byt super
Je to konzolova aplikacia, takze napisem tu aspon postup (pre nejakych nestastnikov ako ja :) )
Instalacia v debian 8 jessie 64 bit.

Nainstalovat pstoedit
Kód: Vybrat vše
   sudo apt-get install pstoedit
Instalacia prebehla bez problemov. Konvertuje sa cez terminal
Kód: Vybrat vše
pstoedit -f dxf: subor_na_konvertovanie.pdf zkonvertovany_subor.dxf

To je vsetko, cize je to velmi jednoduche
Manual klasicky
Kód: Vybrat vše
pstoedit -help

Zpět na Technické dotazy DraftSight



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků